Порто му врачи отказ на Карлос Резенде

Португалскиот тим Порто објави дека се разделува со тренерот на тимот Карлос Резенде, кој дојде минатото лето.

Рекордерот по бројот на натпревари одиграни за Португалија (250), го смени на клупата Магнус Андерсон, но не освои ниту еден трофеј сезоната.

Порто не успеа да се пласира во осминафиналето на Лигата на шампионите, беше втор во првенството и финалист на Купот на Португалија.