Рома започна преговори за нов договор со Дибала

Италијанската екипа Рома е заинтересирана за продолжување на договорот со аргентинскиот напаѓач Пауло Дибала. Ова го објави новинарот Николо Шира на социјалните мрежи.

Според изворот, договорот на Дибала има ослободителна клаузула од 12 милиони евра, која важи само за странски клубови. Рома би сакала да се ослободи од оваа опција и да започне преговори за продолжување на договорот, кој моментално истекува во 2025 година.

Во тековната сезона од италијанската Серија А, 30-годишниот Пауло Дибала одигра 18 натпревари, на кои постигна 11 голови и имаше шест асистенции. Тој има и два натпревари и еден гол во Купот на Италија. Во Лигата на Европа, Аргентинецот учествуваше на пет натпревари, но не постигна ниту еден гол или асистенција.