Рома фаворит за потписот на Хаким Зијеч

Рома сериозно се вклучи во трката за мароканскиот репрезентативец Хаким Зијеч, пренесуваат италијанските медиуми.

Зијех не добива голема минутажа во Челзи, па и самиот сака да ја промени средината во јануари. Мароканецот беше голема желба на Милан во летниот преоден рок, но сега „росонерите“ се насочија кон Заниоло, а Рома го сака Зијеч како замена за Италијанецот.

Мурињо го убедил Зијеч да се пресели на „Олимпико“, па двата клуба ги договараат последните детали.

Зијеч треба да пристигне во Рома на позајмица до крајот на сезоната со опција за откуп од 15 милион евра на лето.