Саша Џорџевиќ следната недела станува селектор на Кина

Според информациите кои ги пренесува Спорт клуб, легендата на српската кошарка, Александар Саша Ѓорѓевиќ, следната недела го презема водењето на Кинеската репрезентација.

Ѓорѓевиќ во понеделник патува за Кина каде ќе биде објавена соработката со кошаркарскиот сојуз на оваа земја.

Поранешниот селектор на Србија е без тренерски ангажман од крајот на минатата година кога го напушти турскиот Фенербахче, а претходните денови неговото име се поврзуваше со преземање на тренерското место во Реал Мадрид.