Ѓоковиќ го освои завршниот АТП турнир во Торино

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е победник на завршниот тениски АТП турнир кој се одржа во Торино, Италија.

Ѓоковиќ во финалето беше подобар од Каспер Руд, и славеше победа со 2:0 во сетови. Со овај триумф Србинот се изедначи по бројот на освоени трофеи на завршните АТП турнири со Роџер Федерер. Двајцата тенисери имаат по шест титули.

За Ѓоковиќ ова е 91.титула во кариерата, и за победата му беше доделен чек во износ од 4.740.000 долари.