Јончевски се раздели со косовска Трепча

Селекторот на нашата кошаркарска репрезентација, Александар Јончевски, си замина од позицијата тренер во косовска Трепча. По натпреварот со Сигал Приштина кој Трепча го загуби со 53:88, Јончевски поднесе неотповиклива оставка.

„Кошаркарскиот клуб Трепча му се заблагодарува на Јончевски за одличната работа што ја направи на чело на тимот и му посакува големи успеси во текот на кариерата. Јончевски требаше да остане до крајот на првенството, но поради резултатите почувствува морална обврска да поднесе оставка. Клубот ја цени работата што ја направи со тимот, професионалното ниво и максималната посветеност“, се вели во клупското соопштение.