Ди Марија сруши неверојатен рекорд на легендарниот Сафет Сушиќ

ПСЖ синоќа ја одбрани титулата во францускиот Куп по финалето одиграно на стадионот „Стад де Франс“, каде победи со 2:0 против Монако. За ПСЖ тоа беше 14. титула во ова натпреварување, додека Монако во своето десетто финале беше поразен по петти пат. ПСЖ поведе во 19. минута со голот на Мауро Икарди, Монако беше најблиску до израмнување во 81 минута, но Желсон Мартинс ја погоди пречката. Конечните 2:0 ги постави Мбапе во 81. минута на асистенција на Анхел Ди Марија. Тоа беше првата победа на тимот од Париз против Монако оваа сезона, откако играчите на Нико Ковач беа подобри во двата првенствени натпревари. Со асистенцијата за голот на Мбапе, Ди Марија дојде до 104. асистенција во дресот на ПСЖ, со што го сруши рекордот на Сафет Сушиќ, кој има 103.