ЕУРО 2020 – 15. Шкотска одблиску

Шкотска е дел од првиот фудбалски натпревар во историјата

Фудбалската репрезентација на Шкотска е национална фудбалска репрезентација на Шкотска кој е под водство на Шкотската фудбалска асоцијација. Шкотската фудбалска репрезентација, заедно со репрезентацијата на Англија, е една од најстарите репрезентации на светот. Првиот меѓусебен натпревар на овие две репрезентации е воедно и првиот натпревар одигран помеѓу две национални фудбалски репрезентации. Иако Шкотска се наоѓа во составот на Велика Британија, има сопствена репрезентација која има право да настапува на сите големи натпреварувања освен на Олимписките игри бидејќи Шкотска не е член на меѓународниот олимписки комитет.

Колевката на фудбалот е Шкотска, а не Англија

Денешната приказна за колевката на фудбалот главно почнува од Англија. Но, шкотското влијание во островскиот фудбал е огромно. Иако денес постои голема разлика меѓу клубовите од Англија и Шкотска, низ минатото не било така. Шкотска е земјата со прв британски европски шампион, земјата со прво британско финале, земјата на тренерските магови Пејсли, Ферги, Шенкли, па и без ѕвезди како англиските, има свое место во историјата на играта.

Националната репрезентација првиот дуел го играла во 1872 година и баш против Англија (0-0). Ривалството е толку големо што двете земји играа за британски престиж. Шкотска дури 24 пати го освои ова натпреварување, последен пат 1977 година. Само двапати Шкотска се квалификувала за завршниот турнир на Европско првенство, во Шведска 1992 и во Англија 1996 година и во двата случаи натпреварувањето го завршила во групната фаза. „Келтите“ девет пати играле и на Мундијал, последен пат во Франција 1998 година, но пак не беше остварен планот и не беше минатата групната фаза. Сепак, шкотските фудбалери имаат големи заслуги во трите олимписки злата, освоени меѓу 1900 и 1912 година. Сосема поинаква е приказната кај клубовите, кај стилот, навивачите и приказната дека Шкотите се добри за виски, а не за фудбал. Со текот на времето покажаа дека добри се и за двете работи.

Елиминацијата на Србија голем шкотски подвиг

Србија има зошто да жали во мечот против Шкотска, затоа што во пенал-рулетот загуби откако Александар Митровиќ промаши во последната серија.

По релативно мирното прво полувреме во Белград, Шкотска постигна гол за водство во 52. минута, по што Лука Јовиќ во 90. минута донесе израмнување за Србија и избори продолженија на важниот натпревар за двете екипи.

Во судиското продолженија подобар беше домаќинот, кој создаде шест шанси кон голот на Шкотска, но гостите успеаа да ја зачуваат мрежата. Србија немаше среќа во последната пенал-серија, кога Митровиќ не успеа да реализира од белата точка.