МЗТ направи „брејк“ во Битола

МЗТ Скопје Аеродром направи голем, огромне чекор на патот кон учество во уште една финална сертија од плеј-офот во својата серија. Против „дебитантот“ во еден ваков полуфинален систем од финалната фаза на првенството, битолски Пелистер, екипата од Аеродром направи големо враќање. Ги стигна почетните (0:14), престигна и уште повисоки (20:36) во втората четвртина и дојде до планираната цел – победа во првиот меч од полуфиналето на плеј-офот. Третиот период беше вистинско враќање на гостите кои не само што фатија резултатски приклучок, туку стигнаа и до нерешени бројки. На три минути пред истекот на третата четвртина беше и нерешено (51:51), откако погоди Бојиќ. Тој стана третиот двоцифрен кошаркар во гостинската екипа, покрај Стојановски и Олуџоби. И прв со дабл-дабл ефект на мечот. „Пелистерци“ во текот на целиот натпревар беа со сериозен проблем, како да реализираат од линијата за слободни фрлања. На крајот, тој доста битен момент влијаеше и на конечниот резултат. МЗТ Скопје Аеродром сега ќе има меч-топка во „Јане Сандански“ за пласман во ново финале и битка за шампионскиот пехар.