фудбал

„Кралевите“ ги сменија плановите, не се враќаат во Мадрид, туку патуваат за Малага

Реал Мадрид нема да се враќа во Мадрид и од Памплона ќе лета дирекно во Малага. Ова беше одлучено денес поради хаосот кој настана на аеродромите во поголем дел од Шпанија поради снегот.
Во саботата „кралевите“ играа против Осасуна и се надеваа дека ќе успеат да се вратат во Мадрид после завршувањето на мечот, но не добија одобрение.
Проблемот не е во аеродромот во Памплона, туку на тој во Мадрид, каде поради снегот авионите можат само да полетуваат, а не и да слетуваат.„Кралевите“ ќе останат во хотел, а во понеделник ќе летаат во Малага, каде во четврток ги очекува меч против Атлетик Билбао во Суперкупот.


Достаниќ пред промоција во Зета

Екипата на Работнички одлучи да се раздели со Ратко Достаниќ по завршувањето на првиот дел од домашниот шампионат, но на српскиот стратег не му требаше многу време за да пронајде нов ангажман и во иднина ќе работи во Црна Гора.
Достаниќ ќе биде предводник на тимот на Зета, поточно доаѓа на местото на Дејан Рогановиќ. Овој состав втората етапа од кампањата ќе ја започне од петтата позиција на табелата, а тука е и настапот во Купот каде клубот од Голубовац е во полуфиналето.


Манчестер Сити се „опоравува“ од коронавирусот

Талентираниот крилен напаѓач на Манчестер Сити, Феран Торес се опорави од проблемите со КОВИД-19, откако на последното тестирање доби негативен резултат.
Поранешниот фудбалер на Валенсија беше еден од неколкумина фудбалери кои се заразија со вирусот по гостувањето кај Арсенал во Лига купот.
Торес во меѓувреме ги пропушти натпреварите на англиските вицешампион против Челзи и Манчестер Јунајтед.
Наредниот натпревар на Сити е во ФА купот против Бирмингем, а се очекува Торес да биде на клупата.


Најдобриот стрелец во историјата го напушта Сити како слободен играч!?

Маурисио Покетино е во потрага по играчи со кои дополнително би го засилил Париз Сен Жермен откако го презеде францускиот клуб, а најголемото име кое се поврзува со клубот од Париз секако е Лионел Меси.
Меѓутоа, во приказната влегува уште еден аргентинец. Станува збор за Серхио Агуеро, напаѓачот на Манчестер Сити. Така барем тврди фудбалскиот менаџер Бруно Сатин, кој тоа го изјави за францускиот медиум Канал +.
Засега, се чини дека Агуеро нема да добие нов договор од Сити, па ПСЖ доколку навистина е заинтересиран, би можел да го доведе целосно бесплатно.


Ван Нистелрој го презема У21 тимот на ПСВ Ајндховен

Чекор по чекор, темелно и без премногу брзање, Руд ван Нистелрој продолжува да ја гради својата тренерска кариера. Далеку од јавноста тој работи како асистент во ПСВ, клуб во кој се грижи и за играчи до 18 години.
Руд апсорбира знаење и го собира искуството што еден ден ќе му биде потребно кога ќе заземе работа како главен тренер. Во клубот во кој експлодираше и од каде го направи својот прв меѓународен трансфер во Манчестер Јунајтед, Ван Нистелрој прави чекор напред кон нова кариера.
Ван Нистелрој од следната сезона ќе го преземе клупскиот У21 тим, каде го чекаат многу лица кои тој веќе ги предводеше.


Станковиќ го носи Асамоах во Црвена Звезда

Црвена Звезда овој јануари би можела да добие големо засилување.
Имено, желба на српскиот клуб е Квадво Асамоа. Левиот бек од Гана после раскинувањето на договорот со Интер во октомври минатата година е слободен агент.
Најдобрите денови од кариерата Асамоа ги помина во Јувентус со кој освои шест скудета, но како член на „старата дама“ имаше неколку тешки повреди.
Искусниот 32 годишен играч претходно го носеше дресот на Удинезе од 2009 до 2012. Платен на Белинцона беше еден милион евра, а подоцна продаден на Јувентус за 18.


Озил го уценува Арсенал?!

Месут Озил веќе некое време е на излезните врати од Арсенал бидејќи не е во плановите на Микел Артета, но се уште не го пронајде клубот во кој ќе ја продолжи кариерата.
Голем проблем кога е заминувањето во прашање претставува неговиот договор од 350 илјади фунти неделно кој трае до 2023. година, па германецот не мора да се брза со промена на средината.
Сепак, англискиот „Сан“ пишува дека Озил е подготвен да го напушти клубот, доколку Арсенал се согласи до 2023. година да ја исплаќа онаа разлика до 350 илјади фунти која останува кога некој од заинтересираните клубови ќе му понуди договор. Никој не може да го плати, но тој се надева дека Арсенал би можел да помогне.
Се верува дека Озил ќе потпише со турски Фенербахче договор на три и пол години, а Фенербахче за него ќе извои 10 милиони евра.


Англиски шестолигаш својот најголем успех во историјата го прослави со – Адел!

Фудбалскиот клуб Чорли го постигна најголемиот успех во историјата на клубот. Англискиот шестолигаш се пласираше помеѓу најдобрите 32 екипи во ФА Купот, откако со 2:0 го елиминираше Дерби Каунти во третото коло.
Последен пат клуб од шестата лига во таа фаза се пласираше во 2008. година, кога Хавант беше поразен со 5:2 од Ливерпул, а за Чорли многу коцки се поклопија да стигне до тој успех.
Имено, целата екипа на Дерби Каунти остана во изолација поради коронавирусот, па на теренот беа јуниори кои лесно беа совладани од „постарите“ момци на Чорли.
По победата тие со песна прославија, а го избраа големиот хит на Адел „Someone Like You“, па воодушевија многумина со изведбата. На Твитер, ова видео има повеќе од шест милиони прегледи.


Ѕвездата на Јунајтед отпишана, Конте тргнува по неговиот потпис!

Џеси Лингард е отпишан во Манчестер Јунајтед, па е во потрага по нов клуб каде би можел да ја продолжи својата кариера, а како што јавуваат англиските медиуми, тоа би можел да му го понуди италијански Интер.
Антонио Конте прави се што може да се ослободи од Кристијан Ериксен во овој трансфер рок, а добрите односи на Јунајтед и Интер се забележуваат и во претходните трансфер како оние на Санчез, Јанг и Лукаку, па италијаните се надеваат дека по истата линија би можеле да го доведат и Лингард.
Не е познато дали би се работело за позајмица или трансфер, но сигурно е дека Лингард веќе не е фудбалер на кого Солскјер сериозно смета, па трансферот би требало да ги задоволи трите страни.


Белоти е главната трансфер цел на Милан

Главна трансфер цел на Милан следното лето ќе биде напаѓачот на Торино, Андреа Белоти. Милан во 2017 година понуди 60 милиони евра за Белоти, но Торино тогаш ја одби понудата и напаѓачот се уште го носи дресот на „биковите“. Торино оваа сезона се бори за опстанок, а Белоти е единствена светла точка во тимот, но веќе го известил раководството дека сака да ја промени средината. Познато е дека Белоти е голем навивач на „росонерите“, а Милан се уште покажува интерес за неговиот потпис.