Бартоли: Ако Ѓоковиќ беше Американец – ќе имаше статуа во својот град

Новак Ѓоковиќ често пати е тема на разговори, според многумина тој е најдобриот тенисер во историјата, некои би кажале и најдобриот спортист.

Сега се огласи поранешната победничка на Вимблдон, Французинката Марион Бартоли.

„Новак нема статус каков што заслужува. Сите ние добро знаеме да беше Американец, со сите рекорди и титули кои што ги има освоено, ќе имаше статуа во секој град. Тоа го нема затоа што е Србин. Србија е мала земја која има и тоа како бурно минато и историја“, изјави Бартоли во интервју за медиумите.