Беретини надвор од тениските терени поради операција на раката

Италијанскиот тенисер Матео Беретини имаше операција на десната рака откако поради повреда тој се повлече од турнирот во Мајами. Светскот рекет број шест, откри дека оперативниот зафат беше успешен и сега му претстои период на рехабилитација.

„јас и мојот тим имавме разговор со лекарите после моето откажување од турнирот во Мајами поради повредата на десната рака. После неколку скенирања и лекарски проценки, одлучивме дека извршување на мала операција е најдоброто решение за потполно и брзо опоравување. Среќен сум што операцијата е извршена успешно. Ви благодарам на поддршката“, порача Беретини преку Инстаграм пост.