Дурент поради повреда оди на три неделна пауза

НБА тимот Феникс Санс соопштува дека еден од најдобрите играчи во екипата Кевин Дурант поради повреда на зглобот ќе мора да паузира три недели.

Во информациите од клубот се вели дека после направените детални прегледи е утврдено оти паузата на кошаркарот ќе биде пократка од предвиденото. Дурант се повреди на загревањето пред дуелот со Оклахома. Тој  пред пристигнувањето во Феникс играше за Бруклин Нетс и имаше просек од 26,7 поени, 7,3 скока и 3,7 асистенции.

Дурант е 13 кратен учесник на Ол-стар натпреварите, има освоено две титули со Голден Стејт, во кои е прогласен за МВП на финалињата.