Кјелини потврди дека го напушта Јувентус

Искусниот дефанзивец на „Старата дама“, Џорџо Кјелини, потврди дека на крајот од сезоната ќе си замине од Јувентус.

Тој во својата последна сезона ќе го напушти Јуве без освоена титула, бидејќи клубот испадна од натпреварувањето во купот на Италија, а нема да биде ниту шампион во Серија А.

„Поминав прекрасни години во клубот. Сега е ред некои други фудбалери да ја продолжат мојата работа. Дадов се што имав и одиграв најдобро што можев. Се надевам дека оставив добра трага во клубот. Наскоро ќе бидам најголем навивач на Јувентус“, изјави 37-годишниот дефанзивец.

Кјелини го носи дресот на Јувентус од 2005 година, и со тимот освои 9 шампионски титули и пет национални купа.