Принудна пауза за Рафаел Надал

Шпанецот, Рафаел Надал, ќе биде надвор од тениските терени во следните шест недели. Тој имаше големи проблеми за време на финалниот натпревар на Индијан Велс, кога се пожали на тешко дишење и вртоглавица.

После дополнителните лекарски прегледи, Надал излезе со изјава дека имал напукнато ребро и дека ќе мора да паузира одреден период. Тенисерот најверојатно ги пропушта турнирите во Монте Карло и Барселона, но би требало да биде подготвен за мастерсите во Мадрид и Рим.