Скариоло: Среќен сум што успеавме сите да ги победиме

Селекторот на шпанската репрезентација Серџо Скариоло изјави дека неговиот тим го освоил Европското првенство во Берлин бидејќи шпанската кошарка со години се заснова на системот и секогаш размислува чекор понапред, пренесува „Баскет њуз“.

Шпанија синоќа во Берлин ја победи Франција со 88:76 во финалето на ЕП.

„Влеговме на турнирот како осми кандидат за злато според официјалните прогнози. На турнирот влеговме без МВП играчи, НБА суперѕвезди, ол-стар кошаркари… Многу сум среќен што успеавме да ги победиме сите и да ја прескокнеме конкуренција.Среќен сум поради начинот на кој игравме кошарка во двата правци“, вели Скариоло.