Јончевски е наследникот на Србиновски во Гостивар

Екипата на Гостивар претрпе неочекуван пораз од вториот тим на МЗТ Скопје, меч кој се покажа како последен на клупата за тренерот Марјан Србиновски.
Србиновски и клубот одлучија да се разделат, па „сино-белите“ веднаш се активираа на пазарот во потрага по нов предводник, а изборот падна врз Александар Јончевски.
Јончевски до неодамна го водеше составот на Кожув со кого ја прекина соработката поради концепциски разлики.
Ова за Алек ќе биде прв предизвик во Гостивар, а договорот е со важност до крајот на оваа сезона со опција истиот да може да биде продолжен ако двете страни се задоволни од резултатите и соработката.
Гостивар со учинок 10-9 е на 5 место на табелата.