Анчелоти: Мојата работа во Реал е лесна

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, е во центарот на вниманието од фудбалската јавност, поради неговиот успех со екипата, која неодамна ја освои титулата во шпанската Примера, и стана финалист во Лигата на шампионите. 

Италијанецот е единствениот тренер на светот кој освоил пет титули во петте најсилни лиги во Европа.

„Во Реал ми оди добро поради одличниот однос кој го имам со фудбалерите. Никој од нив не ми прави проблеми. Во минатото имав случаи кога некои од моите играчи не беа задоволни од моите одлуки, но сега е сосема поинаку. Сите играчи кои сега играат за Реал се големи професионалци и никој не прави проблеми во случај на некој од натпреварите да бидат на клупата за резерви. Тоа е разликата помеѓу Реал Мадрид и останатите клубови“, изјави Анчелоти.