Артета: Ќе ги разгледаме опциите после повредата на Жезус

Тренерот на Арсенал, Микел Артета, вели дека клубот ќе ги разгледа опциите во врска со можното доведување на напаѓач, после повредата и операцијата на коленото на Габриел Жезус.

Бразилецот на почетокот од оваа недела имаше операција на коленото која се изврши во Лондон. Тој со повреда се здоби играјќи за репрезентацијата на Бразил на СП во Катар.

Лекарскиот тим на Арсенал не соопшти колкав период Жезус ќе биде надвор од теренот, но се очекува тој период да трае до три месеци.

Тренерот Артета соопштува дека откако ќе се знаат подетални информации за временската рамка за опоравување на Жезус, клубот ќе ги разгледа опциите за можно доведување на фудбалер кој ќе настапува во нападот на тимот.