Верстапен е победник на трката за Големата награда на Унгарија

Возачот на Ред Бул, Холанѓанецот Макс Верстапен е победник на Ф1 трката за Големата награда на Унгарија, која се возеше на патеката Хунгароринг.

Актуелниот светски шампион во Формула 1, стигна до 28.победа во кариерата, а осми триумф оваа година. Тој трката ја започна од стартната позиција десет, но на крајот успеа да стигне до победата.

Второто место на Хунгароринг му припадна на Луис Хамилтон од Мерцедес, а трет беше неговиот тимски колега Џорџ Расел.

Следна трка во распоредот на Ф1 шампионатот е на 28.август на патеката Спа-Франкошамп во Белгија.