Надал: Тешко дека ќе играм и со 40 години

Повеќекратниот тениски грен слем шампион, Рафаел Надал, изјави дека не е сигурен оти ќе игра тенис и со 40 години.

„Не знам и не можам да ја предвидам иднината. Искрено делува дека тоа е многу тешко.Меѓутоа и кога имав 28,29 години ми беше тешко да се замислам себеси на теренот со 36 години, но ете и понатаму сум тука и се борам за титули. Искрено уживам кога сум на теренот и тоа ми е најважно во овој момент“, изјави Надал.

Надал оваа година го освои Австралија опен и Ролан Гарос и со тоа стигна до бројката од 22 освоени грен слем титули. Тој на завршниот турнир во Торино ќе игра во зелената група со Феликс Оже Алијасим, Тејлор Фриц и Каспер Руд.