Рома во ЛШ е следната мисија на Жозе Мурињо

Тренерот на фудбалерите на Рома, Жозе Мурињо, планира да остане во Рим и во наредната сезона за да ја однесе „волчицата“ во Лигата на шампионите.

Сега тој стигна до финалето на Конференциската лига додека во Калчото не успеа да обезбеди место меѓу првите четири екипи и да влезе во елитата на Европа.

„Ќе се обидеме да влеземе во Лигата на шампионите но, кога ќе го погледнете изборот на Интер, Милан и Јувентус, ќе разберете дека три од првите четири места се окупирани. Има четврто место, мислам дека можеме да го направиме тоа“, изјави Мурињо.