Шрудер останува во ЛА Лејкерс

Најдобриот германски кошаркар Денис Шрудер и наредната сезона ќе игра во Лос Анџелес Лејкерс.

29 годишниот плејмејкер, ова лето стана слободен агент, меѓутоа после одличните настапи на Европското првенство, кошаркарот доби понуда од Лејкерс за продолжување на неговиот договор. 

Вредноста на едногодишниот договор изнесува 2,64 милиони долари и според информациите Шрудер ќе го потпише веднаш после враќањето од Германија.

Шрудер минатата сезона ја помина во Бостон и Хјустон, за потоа да биде трејдуван во Лејкерс.