Џемал Мареј ги скина лигаментите, го чека долга пауза

Големата ѕвездата на кошаркарскиот состав Денвер Нагетс, Џамал Мареј, ќе мора да оди на подолг период на рехабилитација откако ги искина предните вкрстени лигаменти на коленото на дуелот со Голден Стејт одигран во НБА лигата. Според проценките, еден од лидерите на тимот најверојатно ќе пропушти и дел од наредната сезона доколку нема некакво одложување со огледа на пандемијата со ковид-19. Канаѓанецот во досегашниот дел од сезона беше еден до најдобрите поентери во тимот кој според многумина се наметнува и како фаворит за шампионскиот прстен.