Манчини повика три новајлии по откажувањата на Политано и Пелегрини

Селекторот на европскиот шампион Италија, Роберто Манчини, беше принуден да повика тројца нови играчи во проширениот состав за натпреварите со Англија и Унгарија во Лигата на нации.

 Откако Марко Верати го напушти таборот на „Аѕурите“ веќе во понеделникот, истото го направија и Лоренцо Пелегрини и Матео Политано еден ден подоцна.

Новите имиња во составот на Италија се Салваторе Еспосито (СПАЛ), Давиде Фратези (Сасуоло) и Маноло Габиадини (Сампдорија).