Никој така долго не се подготвува за Мундијалот како Катар

Катар ќе биде првата азиска земја во која ќе се одржи едно Светско првенство, а овој Мундијал ќе биде посебен и по тоа што ќе се одржи во ноември и декември. За Катарците ова е голема во најдобро светло да се претстават пред домашната публика, па така тие уште сега ги стартуваат подготовките што секко е неевобичаено. Селекторот на Катар, Феликс Санчез избра состав од 27 фудбалери кои ќе поминт дури шест месеци заедно во тренинг кампот пред Мундијалот.

Прват фаза од подготовките ќе биде во Шпанија, а потоа втората во Австрија каде што ќе одиграат неколку пријателски натпревари. За многумина ваквите подготовки може да имаат и негативен ефект затоа што играчите ќе бидат предолго заеднно и нема да играат други натпревари.

Но, треба да се потсети дека Јужна Кореја пред СП 2002 се подготвуваше на сличен начин, тогаш играчите на оваа селекција беа пет месеци во камп за подоцна да стигнат до полуфиналето на Мундијалот на кој беа коорганизтори.

Катар на СП ќе игра во група со Еквадор, Сенегал и Холндија.