Објавен календарот на Ф1 трки за 2023 година

На радост на бројните љубители на Формула 1, во објавениот нов календар на трки за 2023 година ќе бидат вклучени вкупно 24.

Од Ф1 потврдуваат дека во календарот остануваат легендарните стази во Монте Карло и Спа-Франкошамп.

Нова трка ќе се одржува во Лас Вегас, а во календарот се враќаат и трките во Катар и Кина. Новата сезона започнува во Бахреин на 5.март, а се завршува во Абу Даби на 26.ноември.