Сер Алекс Фергусон се врати во Манчестер Јунајтед

Легендарниот тренер на Манчестер Јунајтед Сер Алекс Фергусон, се врати во клубот од Олд Трафорд, каде од следната сезона ќе има советодавна улога, пренесуваат англиските медиуми.

Фергусон се враќа на официјална функција во клубот после девет години, а поканата за негов ангажман стигна од извршниот директор на Јунајтед, Ричард Арнолд.

Сер Алекс ќе дава совети во врска со сите аспекти на работата на клубот каде како тренер освои 38 трофеи, од кои 13 трофеи во Премиер лигата и две Лиги на шампиони.