Федерер го потврди учеството во Базел

Роџер Федерер го потврди своето учество на тенискиот турнир во неговиот роден град Базел кој се одржува во октомври, соопштија организаторите. 

Поранешниот светски рекет број еден, кој во август ќе наполни 41 година, е надвор од тениските терени од минатиот јули, кога беше елиминиран во четвртфиналето од Вимблдон. 

Федерер имаше две операции на коленото во 2020 година и се врати минатата година, но потоа имаше уште една операција на коленото по Вимблдон што го принуди да го пропушти вториот дел од сезоната.