ЕУРО 2020 – 14. Чешка одблиску

Чесите се секогаш фаворит од сенка, и овојпат имаат респектабилен тим.
Фудбалската репрезентација на Чешка ја претставува Чешка на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската Асоцијација на Чешка (FAČR). Историски гледано, репрезентацијата на Чешка учествувала во натпреварувања организирани од ФИФА и УЕФА под разни имиња како Бохемија, Австроунгарија и Чехословачка.

Репрезентацијата е основана во 1901 година и постоела под претходно споменатите имиња сè до распадот на Чехословачка во 1993 година. Денешната репрезентација на Чешка е основана во 1993 година, а својот прв официјален натпревар го одиграла на 23 февруари 1994, победувајќи ја Турција со 4-2 во Истанбул. Првото натпреварување на кое се пласирала Чешка било Европското првенство 1996, на кое стигнале до финалето во кое загубиле од Германија. Своето деби на Светските првенства го направиле во 2006 година, каде биле елиминирани уште по групната фаза со една победа и два порази.

Финалето на „Вембли“ најголем успех на чешкиот репрезентативен фудбал.
На Европското првенство во Англија, Чешка беше во група со Германија, Италија и Русија. Во првиот натпревар на турнирот тие беа поразени од Германија со 2-0. Во вториот натпревар Чешка ја победи Италија со 2-1, со головите на Павел Недвед и Радек Бејбл. Во последниот натпревар од групната фаза и одлучувачки за пласман во четвртфиналето, Чешка играше против Русија. На полувремето Чешка водела со 2-0 со головите на Јан Сухопарек и Павел Кука, но во второто полувреме Русија постигнала дури три гола и повела со 2-3, за сепак преку Владимир Шмицер, Чешка да стигне до реми кое се испостави доволно за пласман во четвртфиналето. Во четвртфиналето Чешка се сретна со Португалија и избори победа со 1-0 која ја одведе во полуфиналето. Стрелец на единствениот гол во натпреварот беше Карел Поборски на почетокот на второто полувреме. Противник на Чешка во полуфиналето одиграно во Манчестер беше Франција. Откако по регуларното време и продолженија немаше голови, натпреварот стигнал до изведување на пенали како би се одредил првиот патник во финалето. Откако првите 10 пенали биле прецизно изведени, во шестата серија Рејналд Педрос промаши за Франција, односно одбрани голманот на Чешка Петр Коуба. Подоцна Мирослав Кадлец беше прецизен и ја одведе Чешка во финалето. Во финалето против Германија, Чешка прва дојде во водство со голот на Патрик Бергер во 59. минута од пенал, меѓутоа Германија со двата гола на Оливер Бирхоф, прво во 73. минута а потоа и златниот гол во петтата минута од првото продолжение дојде до победа и го освои Европското првенство. Со настапот во финалето Чешка го оствари својот најголем успех до денес во историјата на Европските првенства.

Патрик Шик најголема денешна чешка ѕвездa

Својата кариера Шик ја започнал во Спарта Прага. Минувајќи низ младинските категории на клубот, тој го оствари своето деби за првиот тим на 16 април 2014 година во натпреварот против Јаблонец во Купот на Чешка во поразот на неговиот тим со 3-1. Неколку недели подоцна тој го направи своето деби во лигата, на 3 мај 2014 година, влегувајќи во игра од клупата за резерви на местото на Јосеф Хушбауер во 84. минута во поразот со 3-1 од Теплице. На 18 ноември истата година, Шик го постигна својот прв професионален гол во кариерата во ремито 1-1 против Прибрам во Купот на Чешка. На 11 декември 2014 година првпат настапи во Лига Европа во поразот со 2-0 од швајцарскиот Јанг Бојс.

Следеше развој на кариерата во Италија, каде настапубаше за Сампдорија и Рома, а блесна и во Бундеслигата за РБ Лајпциг и Баер Леверкузен.

Шик играл за сите младински селекции на Чешка почнувајќи од онаа под 16 до под 21 година. Тој е најдобар стрелец во квалификациите за Европското првенство за играчи под 21 година 2017, постигнувајќи 10 гола во 9 натпревари помагајќи и на Чешка да се квалификува за завршниот турнир. Во јуни 2017 година, Шик бил повикан во чешката репрезентација под 21 година и за завршниот турнир во Полска.

На 27 мај 2016, го оствари своето деби за сениорската репрезентација на Чешка во пријателскиот натпревар против Малта, влегувајќи во игра во 66. минута на местото на капитенот Томаш Росицки и постигна гол во завршницата за да го постави конечниот резултат на натпреварот (6-0).