кошарка

Легенарниот Гечевски нов спортски директор на Работнички

Тодор Гечевски и официјално е новиот спортски директор на КК Работнички објави денеска градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски. На прес конференцијата Герасимовски истакна дека со новото раководство очекува победа на квалификацискиот турнир за ФИБА Евро купот во Скопје кое ќе трае од 2 до 5 октомври.

„По неколкугодишна пауза, тимот од Центар сезонава повторно ќе игра во квалификациите за ФИБА Евро куп но со ново засилување. Тодор Гечевски се враќа во тимот каде што ја заврши својата кариера но како нов спортски директор на КК Работнички. Ова засилување на тимот верувам дека ќе донесе нова свежина и победа и на домашната и меѓународна сцена. Верувам дека на целата спортска јавност и недостасуваа моментите на навивање, бодрење и целата таа возбуда и желба за победа. Се надевам дека Црвено-белите повторно ќе го вратат некогашниот сјај и ќе се вратат на победничките патеки“, изјави Герасимовски.


Големата Цибона објави банкрот

Најтрофејниот кошаркарски клуб во Хрватска, Цибона и официјално и банкротираше.

Клупската смета на Цибона е блокирана повеќе од 12 дена, па сега мораше да биде прогласен стечај. Неодамна клубот објави дека е започнат процес на трансформација во спортско акционерско друштво во кое долговите би се трансформирале во акции.

Сега „волците“ имаат 45 дена да ги убедат институциите како ќе се извлечат од оваа тешка.

Покрај финансиската ситуација, Цибона не изгледа добро ниту во играчкиот кадар. Поради блокадата од ФИБА за регистрација на играчи во овој момент имаат само пет професионални кошаркари и десетина јуниори за да се задоволат барањата за старт во АБА-лигата.


Лесор сака дуел ПАО – Партизан на Ф4 во Берлин

Матијас Лесор кој пред неколку месеци го напушти тимот на Партизан и реши кариерата да ја продолжи во грчки Панатинаикос, за оваа сезона во Евролигата, има една посебна желба.

Според него, би бил среќен доколку се сретне на мегдан против Партизан во „фајнал-фор“ турнирот годинава, бидејки самиот Лесор смета дека има фантастичен однос со навивачката група „Гробари“ и дека тие ќе го скандираат неговото име.

„Имав неверојатна поврзаност со навивачите на Партизан, имавме одлична сезона, но на почетокот од претходната сезона, не верував дека ќе имаме така добра сезона“.

Лесор во Панатинаикос соблекувалната ќе ја дели со еден негов колега од Партизан, бидејки како што е познато и Јоанис Папапетру ова лето го напушти Партизан и се пресели кај „детелинките“ во Атина.

„Го познавам добро и среќен сум што ќе играме повторно заедно. Минатата година многу се зближивме и ќе бидеме уште поблиски. Уште сум во контакт со кошаркарите на Партизан. Сезонава мислам дека приоритетот ни е ист како и на Партизан, да стигнеме до Ф4, се надевам дека ќе се сретнеме со Партизан во таа фаза“, порача францускиот центар.


Хауард се врати во НБА лигата и потпиша за Голден Стејт

Ветеранот, Двајт Хауард по пауза од една година повторно ќе заигра во НБА лигата и тоа во една од најдобрите екипи на Западот, тим кој е претендент за титулата.

Центарот настапуваше во Тајван во изминатиов период, но тоа ќе се промени затоа што ќе стави потпис на едногодишен договор со Голден Стејт Вориорс. Хауард има огромно искуство зад себе, долго време беше дел од најсилниот шампионат на светот носејќи ги дресовите на Орландо Меџик, Лос Анџелес Лејкерс, Хјустон Рокетс, Атланта Хокс, Шарлот Хорнетс, Вашингтон Визардс и Филаделфија Севентисиксерс.

Тој во таборот на „воините“ ќе ја има улогата на резервен центар, меѓутоа тоа нема да биде проблем за него.

Двајт има еден шампионски прстен, па со тим како што е Голден Стејт може да се надева на уште еден голем резултат, пехар.


Јелена Антиќ означи крај на професионалната кариера

Maкедонската женска кошарка од денес официјално остана посиромашна за Јелена Антиќ, една од најдобрите во историјата на овој спорт кај нас.

Иако има само 32 години, Антиќ одлучи да објави крај. Неколкуте тешки повреди беа пречка да изгради кариера за каква што сигурно имаше потенцијал, иако зад неа остануваат импресивни настапи за Македонија и повеќе европски екипи.

„Имав само 15 години кога заминав од дома за да го следам својот сон. Мојот кошаркарски сон. 17 години подоцна може да кажам дека кошарката ми го подари светот. Светот на можности. Јас и ги дадов срцето, телото и умот. Вистинска длабока љубов. Но, последните години беа исцрпувачки, физички и психички. Ти благодарам за се добро и лошо, за сите победи и порази, насмевки и солзи, сеќавања и лузни. Ова не е збогум, само ќе те гледам од другата страна на линијата“, oбјави Антиќ.

Кариерата ја започна во редовите на Младинец, потоа се пресели во САД каде што играше за средното училиште „Либерти Академија“, па универзитетот „Ливерти флејмс“.

Сениорското европско деби го направи во Партизан каде што помина три сезона, а потоа го носеше дресот на: Радивоје Кораќ, Макаби Ашдод, ЦСУ Алба, Лулеа Баскет, Висла Краков и Баскет Кам


Букер ќе игра за САД на олимпискиот турнир во Париз

Ѕвездата на Феникс Санс, Девин Букер, ја изрази својата подготвеност да биде дел од тимот на САД на Олимпијадата во 2024 година. Букер му одговори на Кајл Кузма, кој смета дека проблемот со тимот на САД е неможноста на играчите да ја прифатат улога во тимот.

„Ќе го направам тоа. Ќе играм за САД на ЛОИ во Париз следната година“, потврди Букер.

Тимот на САД го освои четвртото место на Светското првенство во 2023 година, што се смета за комплетно фијаско.


Познат МВП тимот, Шрудер е МВП на Мундобаскетот

По завршувањето на последните два меча на Светското првенство во кошарка кое годинава се одржа на Филипините и во Индонезија и Јапонија, ФИБА ја објави и најдобрата петорка на шампионатот. Во неа се најдоа предводниците на пет селекции кои влегоа во битка за медалите. Први во редот се Богдановиќ (Србија) и Дончиќ (Словенија), а со нив и Денис Шрудер од Германија кој го доби и признанието МВП, како и Американецот Ентони Едвардс и Канаѓанецот Шај Гилџес-Александер.


Бертанс се повреди и предвреме го заврши Мундобаскетот

Капитенот на летонската кошаркарска репрезентација Даирис Бертанс се повлече од Светското првенство поради повреда на бутот, соопшти денеска Летонската федерација.
Бертанс се повреди во неделата за време на втората четвртина од
натпреварот против Франција, кој Летонија го доби со 88-86 во
Џакарта.
Тој беше најдобар стрелец на тимот со 20 поени во првиот натпревар
на турнирот на 27 август и победа од 109-70 против Либан.
Летонија првпат игра на Светско првенство, а со две победи во
групата Х се пласираше во втората фаза од натпреварувањето.
Денешниот натпревар меѓу Летонија и Канада ќе решава за првото
место во групата, бидејќи и Канада има две победи.


Пешиќ ги одбра српските адути на Мундобаскетот

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Србија, Светислав Пешиќ го објави списокот на играчи кои ќе настапат на престојоното Светско првенство.

Србија на Мундобаскетот најверојатно ќе ја претставуваат: Стефан Јовиќ, Алекса Аврамовиќ, Богдан Богдановиќ, Марко Гудуриќ, Огњен Добриќ, Вања Маринковиќ, Дејан Давидовац, Бориша Симаниќ, Никола Јовиќ, Филип Петрушев, Душан Ристиќ и Никола Милутинов. Во игра е и името на Алакса Раданов, но тој ќе биде прва опција за замена.


Супер-дуел на почетокот на новата НБА сезона

НБА лигата го објави распоредот за новата сезона. Шампионот Денвер Нагетс одбраната на титулата ќе ја започне на домашен терен во меч против ЛА Лејкерс на 24 октомври.

Исто така на првиот ден од регуларниот дел, Феникс ќе игра на гости кај Голден Стејт.

На 25 октомври, Бостон ќе ја посети легендарната арена „Медисон Сквер Гарден“, каде ќе се сретне со Њујорк. Истиот ден, францускиот феномен Виктор Вембањама ќе дебитира во НБА на домашен терен во Сан Антонио против големата европска ѕвезда со подолг стаж во лигата, Лука Дончиќ и неговиот Далас.

На 26 октомври, Филаделфија ќе ја отвори сезоната под водство на новиот тренер Ник Нурс против Милвоки.

На Божиќ, ќе се играат дуелите Њујорк – Милвоки, Мајами – Филаделфија, ЛА Лејкерс – Бостон, Феникс – Далас и Денвер – Голден Стејт.