feature

Влаховиќ добива нов финансиски подобар договор во Јуве

Душан Влаховиќ во претходниот период е фудбалерот со најдобра форма во редовите на Јувентус, а се шпекулираше и за неговата иднина.

Договорот на Влаховиќ со Јувентус истекува во 2026 година и во него има раст на платата од сезона во сезона. Во овој момент добива 10 милиони евра, додека на редната ќе заработи 12 милиони.

Пред Влаховиќ да влезе во формата со која игра во овој момент се шпекулираше дека европските гиганти може да го доведат, меѓутоа сега ситуацијата се променила.

Имено, реномираната „Газета“ тврди дека Јувентус донел одлука и веќе испратил понуда до српскиот голгетер за продолжување на соработката и тоа до 2028 година.


Ако Дејвис си замине, Баерн ќе тргне по Робертсон?

Ендрју Робертсон би можел да го напушти Ливерпул и да се пресели во Баерн Минхен. Клубот од Минхен е заинтересиран да го ангажира 29-годишниот дефанзивец доколку Алфонсо Дејвис замине од „Алијанц Арена“, пренесува Дејли Мејл.

Претходно се дозна дека Канаѓанецот веќе се согласил да се пресели во Реал Мадрид. Баерн знае дека ќе биде тешко да го ангажираат Робертсон, но клубот има намера да најде квалитетна замена за Дејвис.

Договорот на шкотскиот фудбалер со Ливерпул е до 2026 година.


Рома започна преговори за нов договор со Дибала

Италијанската екипа Рома е заинтересирана за продолжување на договорот со аргентинскиот напаѓач Пауло Дибала. Ова го објави новинарот Николо Шира на социјалните мрежи.

Според изворот, договорот на Дибала има ослободителна клаузула од 12 милиони евра, која важи само за странски клубови. Рома би сакала да се ослободи од оваа опција и да започне преговори за продолжување на договорот, кој моментално истекува во 2025 година.

Во тековната сезона од италијанската Серија А, 30-годишниот Пауло Дибала одигра 18 натпревари, на кои постигна 11 голови и имаше шест асистенции. Тој има и два натпревари и еден гол во Купот на Италија. Во Лигата на Европа, Аргентинецот учествуваше на пет натпревари, но не постигна ниту еден гол или асистенција.


Гвардиола: Чаби Алонсо врши извонредна работа во Леверкузен

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, ја пофали работата на
Чаби Алонсо во Баер Леверкузен.
„Тој врши фантастична работа. Единствениот непоразен тим со кој се
соочува Баерн. Сега доаѓа најважниот дел од сезоната. Тие не можат да не ја освојат Бундеслигата, туку само можат да ја загубат ако
мислат дека работата е веќе завршена“, изјави Гвардиола.
Баер е водечки во Бундеслигата со 61 бод на 11 кола пред крајот на
првенството. Тимот на Чаби Алонсо има осум бода повеќе од
второпласираниот Баерн.
За Алонсо интерес покажуваат повеќе европски екипи, а според
германските медиуми најблиску до негов ангажман е Ливерпул.


Барса спремна да му понуди договор на Де Хеа

Некогаш еден од најдобрите голмани во Премиер лигата, Давид Де
Хеа се уште нема клуб откако минатото лето го напушти Манчестер
Јунајтед.
Де Хеа имаше многу понуди, се шпекулираше со много клубови, но
Шпанецот се уште е без ангажман и е слободен агент. Последните
информации се дека за Де Хеа интерес покажува Барселона, која веќе
стапила во контакт со неговиот агент.
Де Хеа преферира да остане во Шпанија, па е спремен да ја прифати
понудата на Каталонците.


Де Зерби фаворит за наследник на Тен Хаг во Јунајтед

Тренерот на Брајтон, Роберто Де Зерби би можел да го води
Манчестер јунајтед, пишува „Manchester Evening News“.
Сопствениците на клубот сметаат дека сегашниот тренер Ерик тен
Хаг треба да го напушти тимот на крајот на сезоната. Италијанскиот
специјалист е еден од кандидатите за потенцијална замена за Тен Хаг.
Исто така беше објавено дека Де Зерби би можел да ги води Баерн
Минхен или Барселона.
Тренерот е на чело на Брајтон од септември 2022 година. По 26
натпревари неговиот тим се наоѓа на 7. место во поредокот во
Премиер лигата со 39 бодови.


Пеп потврди дека Грилиш ја обнови повредата

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, ја коментираше
повредата на неговиот играч Џек Грилиш, која Англичанецот ја доби
во осминафиналето на ФА Купот со Лутон (2-6).
„Не сум разговарал со докторот, но мислам дека тоа беа препоните.
Многу ми изгледа како повреда на препоните. Се чувствуваше многу,
многу добро, но за жал се повреди. Тоа беше тешка сезона за него, тој
треба добро да се опорави“, изјави Гвардиола.
Да потсетиме Грилиш беше заменет во 38. минута од натпреварот.
Играчот го напушти теренот со поткривнување.
Сезонава Грилиш одигра 27 натпревари во сите натпреварувања,
постигнувајќи три гола и асистенции. Проценетата цена на
фудбалерот е 70 милиони евра.


Импресивна статистика на Де Брујне: 2 гола и 10 асистенции на 10 натпревари

Натпреварот од осминафиналето на ФА Купот меѓу Лутон и
Манчестер Сити заврши со голема победа на Манчестер Сити со
резултат 2-6.
Пет гола на оваа средба постигна норвешкиот напаѓач Ерлинг Халанд.
Во четири од пет случаи, тој постигна гол од асистенции на
белгискиот играч за врска Кевин Де Брујне, кој бу беше главен
асистент.
Во 2024 година, 32-годишниот Де Брујне одигра 10 натпревари на
сите турнири и постигна 12 поени користејќи го системот
гол+асистенција. На овие средби постигна два гола и 10 асистенции.
Белгискиот играч за врска го пропушти најголемиот дел од тековната
сезона поради повреда, играјќи само два натпревари во есенскиот дел
од тековната сезона во август 2023 година. Вкупно има 12 натпревари
во сите натпреварувања во сезоната 2023/2024, 2 постигнати гола и 11
асистенции.


Борусија Дортмунд постави ултиматум за тренерот Терзиќ

Тренерот на Борусија Дортмунд, Един Терзиќ, би можел да добие
отказ доколку клубот од Дортмунд не победи на следните два меча во
Бундес лигата против Унион Берлин и Вердер Бремен, пренесуваат
германските медиуми.
Борусија е на четвртото место во Бундеслигата, со 20 бода помалку од
првопласираниот Баер Леверкузен. Тимот од Дортмунд беше поразен
од Хофенхајм во претходното коло од германскиот шампионат на
домашен терен (2-3). Германските медиуми пренесуваат дека Терзиќ
по тој пораз добил ултиматум од првиот човек на клубот.


И помладиот Мбапе ќе потпише за Реал Мадрид

Помладиот брат на Килијан Мбапе, Итан би можел да се пресели во Реал Мадрид. Како што пренесува „РМЦ Спорт“, повикувајќи се на „ Ел Чирингито“, Мбапе и неговото семејство побарале од Реал да го ангажира и 17-годишниот Итан Мбапе.

„Ова е дополнително прашање што нема да влијае врз трансферот на Килијан. Семејството на Мбапе и самиот Килијан пред неколку дена побараа од Реал да го ангажира и помладиот брат, Итан. Реал се согласи“, изјави новинарот Едуардо Инда.

Итан Мбапе сезонава одигра само една минута за ПСЖ во Лига 1, кога на теренот се појави во 90. минута од натпреварот од 17. коло против Мец (3-1).

Тој одигра шест натпревари во младинската лига на УЕФА и двапати влезе како замена во куп натпреварите.