feature

Одложено враќањето на МекГрегор во октагонот

Враќањето на Конор МекГрегор во кафезот повторно е одложено.

Претседателот на УФЦ, Дејна Вајт, на социјалните мрежи објави дека борбата меѓу Ирецот и Мајкл Чендлер, која требаше да биде главен настан на УФЦ 303, пропаднала поради повреда на борецот од Даблин.

Шампионот на УФЦ во полутешка категорија Алекс Переира ќе ја брани титулата во реваншот против Јиржи Прохаска на главниот настан на УФЦ 303, на местото на МекГрегор-Чендлер.

Променет е и последниот загревачки меч на боречката гала, која треба да се одржи на 29 јуни во Лас Вегас. Џамал ​​Хил се повлече од пресметката со Карлос Улберг поради повреда. Тоа место ќе го пополнат Брајан Ортега и Диего Лопез во перо категорија. Улберг доби нов противник – поранешниот претендент за титулата Ентони Смит.

Последната борба на Конор беше во 2021 година, кога поранешниот шампион во две дивизии ја скрши ногата во ММА дуелот со Дастин Поарје.


Алкараз: Сакам да играм финале на Вимблдон против Синер

Карлос Алкараз за прв пат во кариерата го освои Ролан Гарос. Сепак, одличниот Шпанец нема многу време за одмор.

За две недели ќе почне да ја брани титулата на „Вимблдон“ до која стигна по одличниот меч против Новак Ѓоковиќ.

Вториот светски рекет веќе ја изрази својата желба со кого би сакал да игра во евентуалното финале на терените на Ол Ингланд клубот.

„Ако сакате да освоите Гренд слем, треба да ги победите најдобрите. Би сакал повторно да играм против Синер, но овој пат во големото финале“, изјави Алкараз.

Карлос конкретно ја спомена улогата на својот тренер Хуан Карлос Ферер.

„Понекогаш не знам што да правам на теренот. Во тие ситуации секогаш го слушам Феро. Би сакал тој да биде со мене до крајот на кариерата“, изјави Алкараз


Неста промовиран во нов тренер на Монца

Поранешниот италијански репрезентативец и легенда на Милан, Алесандро Неста е назначен за тренер на Монца, соопштија од Серија А.

48-годишниот Неста доаѓа на местото на Рафаеле Паладино, кој ја презеде тренерската функција во Фиорентина. Неста неодамна беше на чело на второлигашот Реџана, кој минатата сезона заврши на 11-тото место во Серија Б.

Како фудбалер, Неста стана култна личност за тимовите на Лацио и Милан. Со овие две екипи освои многу трифеи, посебно со Милан со кои освои десет трофеи за десет години, меѓу кои две ЛШ и два пати италијанско првенство.

Со репрезентацијата на Италија го освои и светскиот шампионат во 2006 година.


Стоунс неизвесен за настап на дуелот со Србија

Англиските медиуми денеска објавија дека фудбалерот на Манчестер Сити, Џон Стоунс е под голем знак прашалник за настап на првиот меч на Англија на ЕП 2024 против Србија во недела.

Стоунс го пропушти тренингот на Англија вчера, откако од националниот тим објавија дека тој е болен. Има загриженост дека станува збор за некаква повреда, но сепак станува збор за грип.

Според англиските весници, Стоунс бил затворен во неговата соба и ефективно ставен во карантин, за да се спречи ширењето на болеста на остатокот од тимот.


ФИФПро се закани со тужба кон ФИФА

Меѓународната фудбалска федерација (FIFPro) и нејзините членови поднесоа тужба против Меѓународната фудбалска федерација. Тужителите ја оспоруваат законитоста на одлуките на ФИФА за еднострано одредување на календарот на меѓународните натпревари, особено одлуката за создавање на Светското клупско првенство во 2025 година.

ФИФПро, заедно со Здружението на професионални фудбалери на Англија (ПФА) и Националната унија на професионални фудбалери на Франција, се обратија до Стопанскиот суд во Брисел и побараа случајот да биде предаден на Европскиот суд.

„Играчите и нивните синдикати постојано нагласуваат дека сегашниот фудбалски календар е пренатрупан. Сепак, ФИФА не успеа да се вклучи или да преговара конструктивно и еднострано продолжи со програмата за проширување на натпреварувањето и покрај противењето од синдикатите на играчите“,  се вели во соопштението на ФИФПро.


Роналдо: Ќе ја почитувам секоја одлука на селекторот

Главната ѕвезда на португалската репрезентација, Кристијано Роналдо вети дека ќе ги „почитува одлуките“ донесени од селекторот на Португалија Роберто Мартинез на ЕП 2024, опишувајќи го неговото присуство во Германија и можноста да ја претставува својата земја на 39-годишна возраст како „подарок“.

Роналдо играше 207 пати за Португалија и постигна 130 гола со што ги држи и двата светски рекорди во репрезентативниот фудбал.

„Најважно е што сум добро и физички и психички. Подготвен сум, секогаш се подготвувам на најдобар начин, 100% сум професионалец. Ќе бидам подготвен како и секогаш да и помогнам на нашата земја и ќе ги почитувам одлуките на тренерот“, изјавил Роналдо.


Фонсека и официјално тренер на Милан

Пауло Фонсека и официјално е нов тренер на италијанскиот гигант Милан. Договорот на 51-годишниот специјалист е на три години.

Тренерот роден во Мозамбик, кој има и португалско државјанство, неодамна го водеше францускиот Лил. Тој го наследува Стефано Пиоли на клупата од „Сан Сиро“. Фонсека веќе има искуство во италијанскиот фудбал.

Во периодот 2019-2021 година беше на чело на Рома, а претходно три години беше тренер на Шахтјор Доњецк. Тренерската кариера на Фонсека минува и преку Брага, Пакос Фереира, Порто и Алавес.


Анчелоти го сака Ромеро во Реал Мадрид

Реал Мадрид сака да ја засили одбраната во летниот преоден рок, а најново име на списокот на „кралевите“ е Кристиан Ромеро од Тотенхем.

Аргентинецот пред две години за 55 милиони евра се пресели од Аталанта во Тотенхем и во првата сезона не ги оправда очекувањата. Потоа одигра одличн на Мундујалот и оваа сезона беше стандарден, па Анчелоти верува дека би бил идеално решение за неговиот тим.

Реал веќе стапил во контакт со агентот на Ромери и наскоро е спремен да испрати понуда од 45 милиони евра плус бонуси.


Јапонецот Ито пред потпис со Баерн

По единаесет години доминација во изминатата сезона Баерн Минхен не успеа да ја освои титулата во Бундеслигата, па затоа во текото на летото ќе се обиде доведе нови засилувања.

Џонатан Тах од Леверкузен е скоро договорен, но сега баварците го комплетирале и трансферот на Хироки Ито. Станува збор за уште еден играч од Бундеслигата кој го носеше дресот на Штутгарт. Очигледно Винсент Компани нема доверба во актуелните дефанзивци на Баерн и ќе направи промени во последната линија.

Трансферот на Ито во Баерн со своето познато „Here we go“ го најави Фабрицио Романо, најпознатиот новинар кога се трансферите во прашање.

Откако Ито се договорил со Баерн Штутгарт и немаше многу опции бидејќи гигантот од Минхен ја платил откупната клазула во неговиот договор во износ од 30 милиони евра. Сега остануваат само уште лекарските прегледи пред се да биде официјализирано.


Меси потврди дека по Интер Мајами заминува во пензија

Во минатото Лионел Меси често пати знаеше да изјави дека кариерата како фудбалер сака да ја заврши во неговата татковина сепак тоа изгледа нема да се случи.

Аргентинскиот ас во својата денешна изјава за „ЕСПН“ истакна дека не планира да игра уште долго, а Интер Мајами сигурно ќе биде неговиот последен клуб во кариерата.

Меси по двете сезони во Пари Сен Жермен одлучи да игра фудбал во САД и да му помогне на Интер Мајами во походот по титулата.

„Со сигурност Интер Мајами ќе биде мојот последен клуб. Многу сакам да играм фудбал и уживам кога сум на теренот, но свесен сум дека имам се помалку време“, изјави Меси.