feature

Бразилецот Виктор Роке доаѓа во Барса порано од договореното?

Виктор Роке, тинејџерската сезонација од Бразил игра одлично во Атлетико Параненсе.

Напаѓачот е во овој клуб до крајот на сезоната бидејќи веќе направи трансфер во Барселона за сума од 40 милиони евра. Меѓутоа, Чави бара од спортскиот доректор Деко да го донесе Бразилецот на „Камп Ноу“ уште во јануари.

Чави сака на позицијата централен напаѓач да има уште една алтернатива и го сака Виктор Роке во зимскиот преоден рок.

Меѓутоа, Барса има потешкотии за пријавување на нови фудбалери поради финансиски проблеми, па веројатно ќе мора да се раздели со некој фудбалер за да го доведе Бразилецот.


Милан фаворит за потписот на Џовани Реина

Милан работи на трансферот на младата ѕвезда на Борусија Дортмунд, Џовани Реина.

Главен „виновник“ за трансферот може да биде Кристиан Пулишиќ кој го убедува својот пријател да му се придружи на „Сан Сиро“. Реина има само 20 години и со своите настапи во Борусија го привлече вниманието на многу европски гиганти.

Тој веќе има 20 настапи за репрезентацијата на САД и според многумина ќе биде идна ѕвезда на светскиот фудбал.

Реина сака да ја напушти Бирусија Дортмуд, а Милан ќе се обиде да ја искористи таквата ситуација и да го доведе на „Сан Сиро“ уште во јануари.


Варшава домаќин на Суперкупот на Европа следната година

Наредната година Суперкупот на Европа ќе биде одигран на националниот стадион – „Народови“ во полскиот главен град Варшава, објави денеска УЕФА.

Мечот меѓу освојувачот на Лигата на шампионите и освојувачот на Лигата на Европа ќе биде реализиран на 14 август. Стадионот има капацитет од 57.000 седишта. Пред само две години, стадионот во Гдањск беше домаќин финалето на Лига Европа меѓу Вилјареал и Манчестер Јунајтед.

Финалето пак, на Лига Европа се одигра на националниот стадион во Варшава во 2015 година. Ќе потсетиме дека уште еден полски град, Вроцлав, ќе биде организатор на финале во Конференциската лига во 2025 година.


Барнс го чека долга пауза по повредата во Шефилд

Тренерот на фудбалерите на Њукасл, Еди Хау, потврди дека новото име во тимот Харви Барнс, поради повреда, ќе мора да паузира подолг период.

Играчот кој дојде од Лестер има повреда на стапалото и на палецот на ногата и според првите најави ќе биде во аут неколку месеци.

„Беше на снимање. Сѐ уште треба да се реши дали ќе мора на операција или не. Харви има многу необична повреда која ја доби без контакт“, рече тренерот на Њукасл. Барнс на седум мечеви во сезонава има еден гол и една асистенција.


Гатузо пред промоција во Олимпик Марсеј

Џенаро Гатузо го договорил својот нов ангажман, според последните
информации, легендарниот Италијанец денес треба да пристигне во
Марсеј и да потпише договор со францускиот гигант.

Гатузо ги договорил сите детали со Марсеј и останува само потписот
и официјалната промоција. Пред неколку недели Гатузо се најавуваше како можен нов тренер на Лион откако си замина Лорен Блан, но на крајот таа позиција му припадна на Фабио Гросо.
Покрај Гатузо, како можен нов тренер на Марсеј се споменуваа и
имињата на екс-тренерот на ПСЖ, Кристоф Галтие и Игор Тудор, но
изборот на крајот паднал на темпераментниот Италијанец.
Ќе потсетиме, местото тренер во Марсеј е празно откако Марселињо
по краткиот престој од неколку месеци си замина од клубот.
Причината за неговото заминување беше заканите кои ги добивал тој
и неговото семејство по елиминацијата во квалификациите за Лигата
на шампионите.


Варшава домаќин на Суперкупот на Европа следната година

Наредната година Суперкупот на Европа ќе биде одигран на
националниот стадион – „Народови“ во полскиот главен град
Варшава, објави денеска УЕФА.
Мечот меѓу освојувачот на Лигата на шампионите и освојувачот на
Лигата на Европа ќе биде реализиран на 14 август. Стадионот има
капацитет од 57.000 седишта. Пред само две години, стадионот во
Гдањск беше домаќин финалето на Лига Европа меѓу Вилјареал и
Манчестер Јунајтед.
Финалето пак, на Лига Европа се одигра на националниот стадион во
Варшава во 2015 година. Ќе потсетиме дека уште еден полски град,
Вроцлав, ќе биде организатор на финале во Конференциската лига во
2025 година.


Барнс го чека долга пауза по повредата во Шефилд

Тренерот на фудбалерите на Њукасл, Еди Хау, потврди дека новото
име во тимот Харви Барнс, поради повреда, ќе мора да паузира подолг период.
Играчот кој дојде од Лестер има повреда на стапалото и на палецот на
ногата и според првите најави ќе биде во аут неколку месеци.
„Беше на снимање. Сѐ уште треба да се реши дали ќе мора на
операција или не. Харви има многу необична повреда која ја доби без
контакт“, рече тренерот на Њукасл. Барнс на седум мечеви во
сезонава има еден гол и една асистенција.


Евротип како општествено одговорна компанија потпиша меморандум за соработка со Славјански универзитет

Денес, 27.09.2023 година на Меѓународниот Славјански универзитет во Битола беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу Меѓународниот славјански универзитет и Евротип – спортски обложувалници, компанија која е составен дел од КС Групацијата.

Со овој Меморандум се отвораат можности за сите студенти на универзитетот да можат дел од својата практична настава да ја обават во фирмите на КС Групацијата. Она што е многу важно е дека КС Групацијата како општествено одговорна компанија на годишно ниво ќе доделува вредни стипендии за најталентираните студенти на МСУ, со можност и за идно вработување во дел од компаниите.
Потписници на Меморандумот се основачот и претседател на

Управниот одбор на МСУ проф. д-р Јордан Ѓорчев и основачот на КС Групацијата, г-дин Никола Митровски.
Длабоко веруваме дека со ваквата можност која се нуди на студентите од страна на домашни компании, ќе се стимулира квалитетот и талентираните студенти со основна цел истите да останат и да творат во својата држава наместо својата егзистенција да ја бараат надвор од Македонија.


Ребров го објави списокот за клучниот натпревар против Македонија

Фудбалската репрезентација на Украина во октомврискиот циклус ќе и биде домаќин на Македонија во рамките на квалификациите за Европското првенство. Натпреварот поради воениот конфликт во Украина, ќе се одигра на неутрален терен во Прага, а исто така имаат казна од УЕФА и нема да имаат можност да го исполнат целиот стадион. 

Во пресрет на натпреварот, украинскиот селектор Сергеј Ребров го соопшти списокот на играчи на кои ќе смета, а на него се наоѓаат 25 имиња и плус три резерви. 

Списокот на повикани играчи на Украина:

Голмани: 

Андриј Лунин (Реал Мадрид), Анатолиј Трубин (Бенфика), Грегориј Бушчан (Динамо Киев)

Одбрана: 

Илија Забарни (Борнмут), Виталиј Миколенко (Евертон), Бохдан Микаиличенко (Динамо Загреб), Сергеј Кривтсов (Интер Мајами), Јуким Конопља (Шахтјор), Микола Матвиенко (Шахтјор), Денис Попов (Динамо Киев), Олександр Караваиев (Динамо Киев)

Среден ред: 

Михаило Мудрик (Челзи), Олександр Зинченко (Арсенал), Виктор Циганков (Џирона), Руслан Малиновски (Џенова), Сергеј Сидорчук (Вестерло), Тарас Степаненко (Шахтјор), Георги Судаков (Шахтјор), Јехор Назарина (Шахтјор), Олександр Зубков (Шахтјор), Андриј Јармоленко (Динамо), Виталиј Бујалски (Динамо Киев)

Напад: 

Артен Довбик (Џирона), Роман Јаремчук (Валенсија), Владислав Ванат (Динамо Киев)

Покрај овие имиња, на списокот се и три резерви, Пихалонок, Сваток и Тимчук. Украинците три дена по дуелот со Македонија (14 октомври), гостуваат на селекцијата на Малта (17 октомври). 


Артета може да здивне, Рајс не е сериозно повреден

Деклан Рајс кој мораше да биде заменет на неделното дерби со Тотенхем нема сериозна повреда. По натпреварот тренерот на Арсенал, Микел Артета изјави дека Англичанецот почувствувал голема непријатност во грбот и дека го чекаат лекарски прегледи.

Според „Скај Спортс“, Арсенал стравувал дека Рајс може да се соочи со подолга пауза, но медиумите пренесуваат дека играчот од средниот ред

бил подложен на низа тестови, а резултатите покажале дека 24-годишниот Англичанец не е засегнат од некој сериозен проблем.

Информациите велат дека Рајс веќе викендов би можел да се врати во акција за натпреварот против Борнмаут.