feature

Осимен им се извинил на соиграчите и на тренерот Гарсија

Виктор Осимен не ја поднесе најдобро одлуката на тренерот Руди Гарсија да го извади од теренот на мечот со Болоња и бурно реагираше.

Осимен јасно го искажа незадоволството од одлуката на Руди Гарсија и влезе во вербална расправија со тренерот. Информациите од Италија велат дека тој денеска му се извинил на Гарсија и на соиграчите поради неговото непристојно однесување.

Медиумите потсетуваат дека минатата недела кога Наполи одигра 2:2 против Џенова и Кварацхелија имаше слична реакција како Осимен, па очигледно дека ситуацијата во тимот не е добра.


Рабио има две понуди од Англија, можно заминување уште во јануари

Адриан Рабио ова лето реши да остане во Јувентус, но потпиша договор за само една сезона, па јасно е дека наскоро ќе ја промени средината.

Силен интерес за Французинот покажуваат Манчестер Јунајтед и Њукасл, кои ќе се обидат да го доведат уште во јануари. Рабио одигра одлично на Мундијалот и е еден од најдобрите поединци кај Јувентус, но има договор до крајот на сезоната и е спремен да ја промени средината.

Премиерлигашите се спремни да испратат понуда во јануари со цел Јувентус да не го загуби фудбалерот без обештетување.

Доколку „старата дама“ не сака да го пушти на средина од сезоната Манчестер Јунајтед и Њукасл ќе му понудат богат договор за на лето да пристигне без обештетување.


Иднината на Лука Модриќ е во Интер Мајами

Лука Модриќ ова лето  остана во Реал Мадрид, но повеќе не е недопирлив во тимот на „кралевите“ и почнаа критики на негова адреса.

Поради тоа Хрватот би можел уште во јануари да ја промени средината, а силен интреес за него покажува Интер Мајами.

Клубот од МЛС лигата може да достави понуда веќе во јануари, кога ќе биде последна шанса за „кралскиот клуб“ да добие трансферна сума, бидејќи договорот на играчот истекува следното лето.

Интер Мајами ова лето донесе неколку ѕвезди во тимот како Меси, Бускетс и Алаба, па сега го сака и Модриќ.


Супер-рекорд на фудбалерка од БиХ: Со 15 години заигра за репрезентацијата

Женскиот фудбал во Босна и Херцеговина не е на некое завидно ниво,
но сега тие имаат светска рекордерка.
Имено, младата Уна Ранкиќ се запиша во историјата откако стана
најмлада дебитнатнка во историјата на женскиот сениорски фудбал.
Таа за својата репрезентација во натпреварот против Белорусија
настапи со 15 години и 300 дена.
Ранкиќ така ја надмина досегашната рекордерка, Каси, Ју-Јун Паир од
Јужна Кореја која настапи со 16 години и 29 дена.
Инаку, Ранкиќ во кадетската репрезентација на БиХ одигра 20
натпревари и постигна 10 гола, а на Европското првенство за оваа
генерација настапи на 14 години.


Ајакс и Феенорд добија нов термин за доигрување на дербито

Холандската фудбалска федерација го одреди датумот за
продолжување на прекинатиот меч меѓу Ајакс и Феенорд.
Натпреварот беше прекинат во неделата во 56. минута кога при
водство на Феенорд од 3-0 навивачите на Ајакс предизвикаа
инциденти фрлајќи на теренот безброј факели и димни бомби.
Фудбалската федерација на Холандија соопшти вечерва дека
натпреварот ќе продолжи в среда од 14 часот без навивачи на
трибините, а дуелот меѓу Ајакс и Волендам, кој требаше да се одигра
в среда, е одложен.
Ајакс најави дека ќе вложи жалба на ваквата одлука, настојувајќи
прекинатиот натпревар против Феенорд да биде закажан за почетокот на ноември, поради згуснатиот распоред.


Галтие фаворит за тренерското место во Олимпик Марсеј

Олимпик Марсеј бара тренер по заминувањето на Марселињо и така
минатата недела контактираше со поранешниот тренер на ПСЖ,
Кристоф Галтие кој е роден во Марсеј.
„Ова не е новост, Кристоф Галтие го ценат челниците на Марсеј.
Неговото име се појави на крајот од минатата сезона, а клубот од
Марсеј дури го разгледа во јуни. Потоа, Галтие побара од своите
претставници да не се занимаваат со темата бидејќи таа беше
премногу чувствителна. Тој сè уште немаше најдено финансиски
договор со ПСЖ, кој сакаше да се раздели од него. Не така одамна
неговите најблиски го советуваа да одвои време за себе, да
размислува за одмор и да ја расчисти главата. Бидејќи физички и
психолошки, последните неколку месеци беа многу деликатни.
Помеѓу разочарувачките спортски резултати на ПСЖ и, пред сè,
обвинувањата за расизам од поранешниот лидер на Ница, Жулиен
Фурние. Галтиер, исто така, останува под истрага, дури и покрај тоа
што целосно ги негираше овие обвинувања“ пишуваат француските
медиуми.


Милан го сака Хуан Миранда без обештетување

Милан е силно заинтересиран за поранешниот лев бек на Барселона, Хуан Миранда, кој моментално настапува во Бетис.

„Росонерите“ пред неколку години го доведоа Тео Хернандес како голем талент, кој се промовираше во еден од најдобрите леви бекови на светот. Сега Милан може да повтори слична ситуација со Миранда, кој блеска во дресот на Бетис. Тој е дете на Барселона, а од 2020 година игра за Бетис.

Неговиот договор истекува на крајот на сезоната, а Милан веќе почна преговори со агентот и сака да го донесе на лето како слободен агент.


Иднината на Лука Модриќ е во Интер Мајами

Лука Модриќ ова лето остана во Реал Мадрид, но повеќе не е
недопирлив во тимот на „кралевите“ и почнаа критики на негова
адреса.
Поради тоа Хрватот би можел уште во јануари да ја промени
средината, а силен интрес за него покажува Интер Мајами.
Клубот од МЛС лигата може да достави понуда веќе во јануари, кога
ќе биде последна шанса за „кралскиот клуб“ да добие трансферна
сума, бидејќи договорот на играчот истекува следното лето.
Интер Мајами ова лето донесе неколку ѕвезди во тимот како Меси,
Бускетс и Алаба, па сега го сака и Модриќ.


Меси: Не размислувам за крај на играчката кариера

Фудбалерот на Интер од Мајами и аргентински репрезентативец Лионел Меси, во изјава за аргентинските медиуми нагласи дека не размислува за завршување со играчката кариера.

„Не размислувам за крај на кариерата и не размислувам околу тоа што ќе правам после играњето фудбал. Уживам колку што можам во сегашноста и највеќе од се сакам да играм фудбал. Одсекогаш сум размислувал за една идеја, да уживам во аргентинскиот фудбал како светски шампион, истакнува Меси.

Аргентинскиот ас во летниот преоден рок направи трансфер од Париз Сен Жермен во Интер од Мајами, каде на 12 натпревари постигна 11 голови.


Рабио има две понуди од Англија, можно заминување уште во јануари

Адриан Рабио ова лето реши да остане во Јувентус, но потпиша
договор за само една сезона, па јасно е дека наскоро ќе ја промени
средината.
Силен интерес за Французинот покажуваат Манчестер Јунајтед и
Њукасл, кои ќе се обидат да го доведат уште во јануари. Рабио одигра
одлично на Мундијалот и е еден од најдобрите поединци кај Јувентус,
но има договор до крајот на сезоната и е спремен да ја промени
средината.
Премиерлигашите се спремни да испратат понуда во јануари со цел
Јувентус да не го загуби фудбалерот без обештетување.
Доколку „старата дама“ не сака да го пушти на средина од сезоната
Манчестер Јунајтед и Њукасл ќе му понудат богат договор за на лето
да пристигне без обештетување.