Ренато Санчез е нов играч на ПСЖ

Шампионот на Франција Париз Сен Жермен објави дека португалскиот фудбалер Ренато Санчез е нов играч на клубот. Португалецот од средината на теренот потпиша договор со важност до 2027 година.

Во текот на својата кариера 24-годишниот играч настапуваше за Бенфика, Баерн Минхен, Свонси и Лил.

Од 2019 година играше за Лил и со тој клуб ја освои титулата во француското првенство за сезоната 2020/21. Ренато Санчез е стандарден репрезентативец на Португалија.