Ѓоковиќ доби дозвола за настап во Австралија

Еден од најдобрите светски тенисери, Новак Ѓоковиќ, ќе може да настапува на претстојниот Австралија Опен, откако и официјално му е укината забраната за влез во таа земја.

Според информациите, новиот министер за имиграција на Австралија донел одлука за поништување на забраната за влез во земјата на Новак Ѓоковиќ. Српскиот тенисер ќе добие виза и без проблем ќе може да влезе во Австралија каде ќе игра на првиот Гренд слем во сезоната.