ракомет

Дувњак го продолжи договорот со „зебрите“

Капитенот на хрватската ракометна репрезентација Домагој Дувњак
ќе биде дел од бундеслигашот Кил до 2025 година откако официјално
го продолжи договорот со тимот чиј дел е од 2014 година.
Хрватот не го криеше задоволството од продолжувањето на
соработката велејќи дека е горд што и понатаму ќе биде дел од тимот
каде што се чувствува како дома.
„Среќен сум што соработката продолжува. Мојата фамилија и јас тука
се чувствуваме многу добро. Кил е мојот втор дом. Горд сум што
можам да продолжам да помагам, што ќе ги оствариме целите за
најдобриот клуб во светот. Се веселам што ќе останам уште еден
година со нашите навивачи“.


Вујовиќ си замина од Иран по успешна работа од скоро две години

Веселин Вујовиќ по 20 месеци си замина од селекторската функција на иранската репрезентација. Легендарниот Вујо по азиските квалификации за Олимписките игри во Париз кои се играа во Доха одлучи да поднесе оставка. Од иранската федерација не сакале да ја прекинат соработката, меѓутоа Вујовиќ бил цврсто решен и не сакал да работи во услови на вонредна состојба поради политичките тензии на Блискиот Исток.

Вујовиќ зад себе имаше добро Светско првенство во 2023 година со Иран каде што оваа земја за првпат стигна до второто место завршувајќи на 24-тата позиција од 32 најдобри селекции на планетата.


Најдобрата романска ракометарка го пропушта Мундијалот

Една од најдобрите ракометарки на светот, репрезентативката на Романија, Кристина Неагу, можеби нема да игра на Светското првенство 2023, кое ќе започне на 29 ноември.

Неагу на 18 ноември во натпревар од Лигата на шампионите го повреди коленото и не настапи на турнир „Карпати куп“ на кој нејзината репрезентација имаше неколку тест натпревари.

Селекторот на репрезентацијата на Романија, Флорентин Пера, на местото на Неагу веќе ја повикал ракометарката на Слатина, Диана Ликсандроу.


Лекиќ влезе во клубот 1.000 на европскиот ракомет

Српската ракометарка Андреа Лекиќ, успеа да ја пробие
магичната граница од 1.000 погодоци во ракометната Лига на
шампионки.
Во убедливиот триумф на нејзиниот ФТЦ Ференцварош на гости
кај Заглебје во Полска, Лекиќ успеа да ја надмине
четирицифрената граница.
Овој момент не мина незапазен, па таа доби овации од верните
навивачи на клубот од Унгарија кој допатуваа на ова гостување.
Лекиќ стана само четврта ракометарка која има повеќе од 1.000
погодоци во елитното натпреварување. Претходно тоа им успеа
на Анита Гербиц, Кристина Неагу и Јованка Радичевиќ.


Рибера останува шпански селектор до 2028 година

Шпанската ракометна федерација официјално објави дека е продолжена соработката со Жорди Рибера, кој е еден од селекторите со најдолг стаж. Двете страни се договорија на нова, четиригодишна соработка, па така Рибера на чело на Шпанија ќе биде до 2028 година.

Рибера на кормилото на Шпанија дојде во 2016 година на местото на Маноло Каденас, а претходно ги водеше Бразил и Аргентина. На клупско ниво работеше во неколку шпански клубови –  Арате, Галдар, Бидасоа и Адемар Леон.

Со шпанската репрезентација досега освои шест медали на големите натпреварувања, а ќе има уште две шанси на ЕП 2024 и ОИ 2024.


Брестовац доби нов договор како селектор на ОАЕ

Данило Брестовац ја продолжи соработката како селектор на клупата на Обединетите Арапски Еримати најмалку до април 2024 година.

Македонскиот стратег неодамна го имаше првиот сериозен тест како селектор на ОАЕ, во квалификациите за Олиписките игри во Париз.

Иако ОАЕ не се пласираше на Олимпијадата, сепак но имаше добри натпревари, кои пак беа доволна препорака за раководството на тамошната федерација да му понуди нова соработка.

Азиското првенство што ќе се игра во јануари е вториот голем предизвик за него како селектор. Од тој шампионат, четири репрезентации ќе обебедат учество на Светското првенство во Хрватска/Норвешка/Данска што ќе се игра во јануари 2025.


Лазаров на „Ѕидот на шампионите“ во Нант

Кирил Лазаров последните години од кариерата му ги посвети на Нант и беше испратен како „крал“ од францускиот клуб.

Актуелниот македонски селектор сега се најде и на „ѕидот на легендите“. Нант ги објави имињата на ракометарите кои оставија посебна трага во клубот а Кире заслужено се најде во стартната седморка.

Во неа се уште и Бруно Соуза, Фредрик Дол, Алберто Ентрериос, Махмуд Гарби, Доминик Клајн и Рок Фелијо.


Српски стручњак е замена за Ривера во Катар

Српскиот ракометен тренер Горан Ѓокиќ, е нов предводник на селекцијата на Катар, која ја очекува настапот на Азиското ракометно првенство.

Некогашниот играч на Пролетер Зрењанин, Динамо Панчево и низа шпански клубови, веќе долго време живее и работи во Катар.

Тој е предводник на Ал Духаил, со кој ги има освоено сите домашни трофеи и е еден од најтрофејните тренери во Катар.

По неуспехот да се пласираат на Олимписките игри, челниците на катарската федерација решија дека е време да ја прекинат десетгодишната соработка со Валеро Ривера.


Балканските земји кандидати за Европските првенства во ракомет

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги откри првите кандидатури за организација на Европските првенства во 2030 или 2032 година. Како што е објавено на сајтот на ЕХФ, потврдени се досега добиените кандидатури за организација на Европското првенство во 2030 и 2032 година, во двете конкуренции.

Се додава дека сите нови пријави ќе бидат прифатени до први јуни, кога и официјално ќе заврши можноста за испраќање кандидатури.

Кога станува збор за организацијата на женското Европско првенство во 2030 година, досега кандидатура испратиле Србија , Црна Гора, Швајцарија и Турција. Додека за 2032 година поднеле Србија, Данска, Германија Црна Гора, Полска и Швајцарија.

Можно е двете споменати првенства да бидат заеднички организирани од две или повеќе земји, како што е случајот оваа година, кога Македонија беше еден од ко-организаторите.

Што се однесува до Европското првенство во машка конкуренција, кандидати за 2030 година се: Австрија, Хрватска, Чешка Данска, Естонија Франција Германија, Полска и Швајцарија. За ЕП 2032 година, кандидатури поднесоа: Словенија Австрија, Хрватска, Естонија, Франција, Германија, Швајцарија и Турција.

Се додава дека сите нови пријави ќе бидат прифатени до први јуни, кога и официјално ќе заврши можноста за испраќање кандидатури.

Кога станува збор за организацијата на женското Европско првенство во 2030 година, досега кандидатура испратиле Србија , Црна Гора, Швајцарија и Турција. Додека за 2032 година поднеле Србија, Данска,


Мирхол почна тренерска кариера во родната Норвешка

Еден од легендите на норвешкиот ракомет, кружниот напаѓач Бјарте Мирхол, ќе има нов предизвик во својата кариера.

Искусниот ракометар, кој најголемиот дел од својата кариера го помина во бундеслигашот Рајн Некар и во данскиот суперлигаш Скјерн, од следната сезона ќе биде тренер во својата татковина.

Мирхол од сезона 2024/25 ќе го предводи амбициозниот тим од Норвешка, Рунар. Станува збор за клуб кој што моментално се наоѓа на 5. позиција во норвешкиот шампионат, а во минатата сезона во Европскиот Куп стигна до полуфинале.

41-годишниот Мирхол со раководството на Рунар се договори на тригодишна соработка, па така екс репрезентативецот на Норвешка ќе има полни раце работа.