Импресивна статистика на Де Брујне: 2 гола и 10 асистенции на 10 натпревари

Натпреварот од осминафиналето на ФА Купот меѓу Лутон и
Манчестер Сити заврши со голема победа на Манчестер Сити со
резултат 2-6.
Пет гола на оваа средба постигна норвешкиот напаѓач Ерлинг Халанд.
Во четири од пет случаи, тој постигна гол од асистенции на
белгискиот играч за врска Кевин Де Брујне, кој бу беше главен
асистент.
Во 2024 година, 32-годишниот Де Брујне одигра 10 натпревари на
сите турнири и постигна 12 поени користејќи го системот
гол+асистенција. На овие средби постигна два гола и 10 асистенции.
Белгискиот играч за врска го пропушти најголемиот дел од тековната
сезона поради повреда, играјќи само два натпревари во есенскиот дел
од тековната сезона во август 2023 година. Вкупно има 12 натпревари
во сите натпреварувања во сезоната 2023/2024, 2 постигнати гола и 11
асистенции.