Мане заминува од „Енфилд“, Клоп го сака Дембеле како негова замена

Ливерпул е подготвен да тргне во финална офанзива за потписот на 23 годишниот Осман Дембеле од Барселона, и тоа како замена за Садио Мане за кого се верува дека на лето може да си замине од „Енфилд“. Актуелната сезона е доста разочарувачка за Мане, откако досега успеа да постигне 12 погодоци во сите конкуренции, а само пет во 2021 година, па големи се очекувањата дека „Редсите“ на лето ќе се обидат да заработат добро на негов трансфер, иако неговиот договор истекува за две години. Шпански „Фихајес“ тврди дека Дембеле е наследникот на Мане во тимот на Ливерпул, Французинот има уште само една година од својот договор со Каталонците, а самиот тој потврди дека преговори за продолжување на соработката воопшто не започнале помеѓу обете страни.