Тен Хаг му го краде Зијеч на Милан

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед, Ерик тен Хаг, сакал клубот да го ангажира крилниот напаѓач на Челси, Хаким Зиеч. Холандскиот стручњак одлично го познава Мароканецот, кој беше дел од Ајакс предводен од него во периодот меѓу 2017 и 2020 година. По потпишувањето на Рахим Стерлинг, Челси е подготвен да го продаде Зиеч само две години откако плати 37 милиони фунти за него.

Според новинарот на „Франс Фудбал“ Набил Џелит, Зиеч бил еден од приоритетите на Тен Хаг за летниот избор, но челниците на Манчестер Јунајтед се изјасниле против трансферот и го блокирале договорот, иако Мароканецот би бил многу поевтина опција од крилниот напаѓач на Ајакс, Антони, за кој Јунајтед долго време преговараа. Всушност, токму Бразилецот го замени Зиеч во холандскиот клуб пред две години.

Инаку, во последно време упорно се тврди дека крилниот напаѓач на Челси може да ја продолжи кариерата во италијанскиот шампион Милан.