фудбал

Ајакс и Феенорд добија нов термин за доигрување на дербито

Холандската фудбалска федерација го одреди датумот за
продолжување на прекинатиот меч меѓу Ајакс и Феенорд.
Натпреварот беше прекинат во неделата во 56. минута кога при
водство на Феенорд од 3-0 навивачите на Ајакс предизвикаа
инциденти фрлајќи на теренот безброј факели и димни бомби.
Фудбалската федерација на Холандија соопшти вечерва дека
натпреварот ќе продолжи в среда од 14 часот без навивачи на
трибините, а дуелот меѓу Ајакс и Волендам, кој требаше да се одигра
в среда, е одложен.
Ајакс најави дека ќе вложи жалба на ваквата одлука, настојувајќи
прекинатиот натпревар против Феенорд да биде закажан за почетокот на ноември, поради згуснатиот распоред.


Галтие фаворит за тренерското место во Олимпик Марсеј

Олимпик Марсеј бара тренер по заминувањето на Марселињо и така
минатата недела контактираше со поранешниот тренер на ПСЖ,
Кристоф Галтие кој е роден во Марсеј.
„Ова не е новост, Кристоф Галтие го ценат челниците на Марсеј.
Неговото име се појави на крајот од минатата сезона, а клубот од
Марсеј дури го разгледа во јуни. Потоа, Галтие побара од своите
претставници да не се занимаваат со темата бидејќи таа беше
премногу чувствителна. Тој сè уште немаше најдено финансиски
договор со ПСЖ, кој сакаше да се раздели од него. Не така одамна
неговите најблиски го советуваа да одвои време за себе, да
размислува за одмор и да ја расчисти главата. Бидејќи физички и
психолошки, последните неколку месеци беа многу деликатни.
Помеѓу разочарувачките спортски резултати на ПСЖ и, пред сè,
обвинувањата за расизам од поранешниот лидер на Ница, Жулиен
Фурние. Галтиер, исто така, останува под истрага, дури и покрај тоа
што целосно ги негираше овие обвинувања“ пишуваат француските
медиуми.


Милан го сака Хуан Миранда без обештетување

Милан е силно заинтересиран за поранешниот лев бек на Барселона, Хуан Миранда, кој моментално настапува во Бетис.

„Росонерите“ пред неколку години го доведоа Тео Хернандес како голем талент, кој се промовираше во еден од најдобрите леви бекови на светот. Сега Милан може да повтори слична ситуација со Миранда, кој блеска во дресот на Бетис. Тој е дете на Барселона, а од 2020 година игра за Бетис.

Неговиот договор истекува на крајот на сезоната, а Милан веќе почна преговори со агентот и сака да го донесе на лето како слободен агент.


Иднината на Лука Модриќ е во Интер Мајами

Лука Модриќ ова лето остана во Реал Мадрид, но повеќе не е
недопирлив во тимот на „кралевите“ и почнаа критики на негова
адреса.
Поради тоа Хрватот би можел уште во јануари да ја промени
средината, а силен интрес за него покажува Интер Мајами.
Клубот од МЛС лигата може да достави понуда веќе во јануари, кога
ќе биде последна шанса за „кралскиот клуб“ да добие трансферна
сума, бидејќи договорот на играчот истекува следното лето.
Интер Мајами ова лето донесе неколку ѕвезди во тимот како Меси,
Бускетс и Алаба, па сега го сака и Модриќ.


Меси: Не размислувам за крај на играчката кариера

Фудбалерот на Интер од Мајами и аргентински репрезентативец Лионел Меси, во изјава за аргентинските медиуми нагласи дека не размислува за завршување со играчката кариера.

„Не размислувам за крај на кариерата и не размислувам околу тоа што ќе правам после играњето фудбал. Уживам колку што можам во сегашноста и највеќе од се сакам да играм фудбал. Одсекогаш сум размислувал за една идеја, да уживам во аргентинскиот фудбал како светски шампион, истакнува Меси.

Аргентинскиот ас во летниот преоден рок направи трансфер од Париз Сен Жермен во Интер од Мајами, каде на 12 натпревари постигна 11 голови.


Рабио има две понуди од Англија, можно заминување уште во јануари

Адриан Рабио ова лето реши да остане во Јувентус, но потпиша
договор за само една сезона, па јасно е дека наскоро ќе ја промени
средината.
Силен интерес за Французинот покажуваат Манчестер Јунајтед и
Њукасл, кои ќе се обидат да го доведат уште во јануари. Рабио одигра
одлично на Мундијалот и е еден од најдобрите поединци кај Јувентус,
но има договор до крајот на сезоната и е спремен да ја промени
средината.
Премиерлигашите се спремни да испратат понуда во јануари со цел
Јувентус да не го загуби фудбалерот без обештетување.
Доколку „старата дама“ не сака да го пушти на средина од сезоната
Манчестер Јунајтед и Њукасл ќе му понудат богат договор за на лето
да пристигне без обештетување.


Осимен му се извини на тренерот Гарсија

Напаѓачот на Наполи, Виктор Осимен, му се извини на тренерот Руди Гарсија, поради неговото непримерно однесување за време на натпреварот со Болоња.

Осимен влезе во конфликт со тренерот Гарсија во 86.минута од средбата, поради тоа што фудбалерот беше заменет од игра. Осимен, претходно, во 72.минута од средбата промаши пенал, а натпреварот на крајот заврши со резултат 0:0. Осимен при излегувањето од игра викаше кон тренерот, изразувајќи незадоволство од одлуката да биде заменет.

Според италијанските медиуми, Осимен ја избегнал паричната казна од клубот, бидејќи на последниот тренинг со екипата, им се извинил на тренерот и соиграчите.

Наполи е бранител на шампионската титула во Серија А, но во моментот се наоѓа на седмата позицијата на табелата.


Хајдук го враќа Перишиќ во јануари следната година

Хрватските медиуми објавија „бомба“ и тврдат дека Иван Перишиќ ќе се пресели во хрватски Хајдук.

34-годишниот Перишиќ пристигна во Тотенхем минатото лето како големо засилување и запиша 44 настапи во сезоната. Тој има уште една година договор, но медиумите тврдат дека би можел да го раскине во јануари и да замине како слободен агент.

Тој е дете на Хајдук, но никогаш не заигра за првиот тим, па во неколку наврати вети дека сака да се пензионира во клубот од Сплит.

Денес Хајдук го сруши сопствениот рекорд продавајќи го 16-годишниот вундеркинд, Вушковиќ, кој ќе остане во Хајдук додека не наполни 18 гоини.


Реал сака да го врати Тео Хернандез

Реал Мадрид сака на лето да го врати во своите редови левиот бек на Милан, Тео Хернандез, пренесуваат шпанските медиуми.

Францунот игра фантастично и се етаблираше во еден од најдобрите леви бекови во Европа, па Реал сака да си ја поправи грешката. Милан пред неколку сезони го купи за 20 милиони евра, а Реал сега е спремен да понуди 60 милиони евра плус бонуси.

Анчелоти е во потрага по квалитетен лев бек и често на таа позиција го користи Камавинга, па Хернандез е прв на листата желби.


Мората парафразираше култна изјава на Симеоне по мадридското дерби

Алваро Мората му пресуди на својот поранешен клуб Реал Мадрид и постигна два гола на „Метрополитано“, а за да биде уште поинтересно, напаѓачот енергично ги славеше и јасно покажа дека не чувствува сентименталност кон „кралевите“.

Шпанскиот голгетер постигна два слични погодоци во триумфот од 3-1 и беше избран за играч на натпреварот во големото мадридско дерби, по кое повтори и една незаборавна фраза на Чоло Симеоне.

„Многу сум среќен за овие навивачи на Атлетико. Кажав уште во најавата за дербито дека тие ќе имаат клучна улога. На крајот, така и беше. Атмосферата беше неверојатна, тие притискаа со нас и заедно сме посилни. Ние дадовме се на теренот, а тие на трибините.

Кога ги постигнав двата гола, помислив само на една изјава на тренерот: Дечињата од Мадрид можат да одат на школо со дресот на Атлетико и треба да бидат горди на тоа“, заврши Мората.